- akce již proběhla.
Advokační strategie a komunikace v kultuře
24 dubna @ 9:00 - 16:00
Anotace
Workshop seznámí účastníky a účastnice s efektivními metodami plánování advokační práce. Jeho součástí bude úvod do samotného tématu. Účastníci a účastnice budou mít možnost si vyzkoušet nástroje strom problému a mapa klíčových hráčů na vlastních tématech, cílech, které přinesou. Na ně dostanou zpětnou vazbou od kolegů, kolegyń, tak také od lektorského týmu. Finální podoba workshopu se bude odvíjet od očekávání a odpovědí v přípravném dotazníku. Na workshopu budeme vycházet z Rukověti zdánlivě bezmocných – jak naplánovat advokační kampaň, která je volně dostupná na webových stránkách Nadace OSF. Workshop je určen jak po naprosté začátečníky, začátečnice, tak pro středně pokročilé. Důležitý je pouze zájem o advokační práci či aktuální, plánované aktivity v této oblasti.
Lektoři
Štěpán Drahokoupil
Štěpán je programovým manažerem Advokačního fóra Nadace OSF. Působí také v Platformě pro včasnou péči a jako externí pedagog na Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde získal titul Ph.D. Dříve měl v Nadaci OSF na starosti práci na systémových změnách v inkluzivním vzdělávání, které prosazoval směrem k českým veřejným institucím i mezinárodním organizacím. V minulosti spolupracoval s Nadací Via na programu přípravy budoucích komunálních politiků a političek. V letech 2007 až 2014 pracoval jako asistent senátora, dále zastával pozici člena správní rady Amnesty International ČR (2012–2016) a také byl výkonným redaktorem Politologické revue (2015–2018). Aktuálně je členem správní rady organizace Asistence.
Radoslava Krylová
Radka je konzultantkou Advokačního fóra Nadace OSF. Působí také v brněnské organizaci NaZemi, kde je členkou facilitátorské skupiny, která provází skupinovými procesy a tím podporuje spolupráci, fungování, komunikaci, smysluplnou participaci lidí a akceschopnost skupin. Na facilitaci ji zajímá možnost usnadnit porozumění mezi lidmi a posilování důvěry a chuti společně růst a tvořit. Vystudovala a působí jako externí lektorka na Fakultě sociálních studií v Brně.
O Advokačním fórum Nadace OSF
Advokační fórum Nadace OSF je unikátní program, který rozvíjí silnou demokracii, posiluje občanskou společnost a podporuje aktivní lidi tak, aby mohli efektivně a profesionálně prosazovat veřejně prospěšné změny. Náš expertní tým organizacím občanské společnosti i jednotlivcům poskytuje odbornou podporu v podobě konzultací, mentoringu a koučinku a praktické know-how nezbytné pro kvalitní advokační práci.
Nadace OSF je českou nadací s třicetiletou historií. Naším posláním je péče o demokracii v Česku: podporujeme a vzděláváme občanskou společnost a rozvíjíme stát, kde mají všichni rovné šance a zapojují se do dění ve svém okolí. Otevíráme citlivá a opomíjená témata a společně s dárci hledáme průkopníky, kteří je ponesou dál. Po dobu našeho působení jsme podpořili více než 10 000 projektů českých neziskových organizací i jednotlivců částkou přes 2 miliardy Kč.
Základní harmonogram
- úvod a představení
- o advokační práci, příběh o obrovi, definice advokační práce
- představení stromu problému a práce ve skupinách na 4 tématech
- reflexe (ve skupinách nejspíše) a představení 6 aspektů změny
- představení SMART cíle a mapy klíčových hráčů a práce ve skupinách na 4 cílech
- reflexe
- popsání základních přístupů v advokačních strategií a advokační strategie jako celku.
- možný konkrétní příklad (dle očekávání a času)
Podklady:
- Rukověť zdánlivě bezmocných, https://osf.cz/publikace/prirucka-advokacni-prace-rukovet-zdanlive-bezmocnych/
- Odborné fórum, Advokační práce a systémová změna: výzva pro knihovny (16. 10. 2023), https://www.youtube.com/watch?v=CP9nMXj5-uU